Główną specjalizacją kancelarii Jerzykowski i Wspólnicy sp. k. jest świadczenie pomocy prawnej w zakresie przygotowywania i prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Dla naszych Klientów uczestniczących w procedurach zamówień publicznych wykonujemy analizy specyfikacji istotnych warunków zamówienia i innych dokumentów przetargowych pod kątem oceny ryzyk prawnych, weryfikację ofert i wniosków o dopuszczenia do udziału w postępowaniu pod kątem zgodności z wymaganiami wynikającymi z przepisów prawa oraz z oczekiwaniami określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Świadczymy stałe wsparcie prawne w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, a nasi prawnicy występują w charakterze zewnętrznych ekspertów, członków komisji przetargowych bądź biegłych.
Stałym elementem naszej pracy jest zastępstwo procesowe przed Krajową Izbą Odwoławczą i sądami okręgowymi rozpoznającymi skargi na orzeczenia KIO wykonywane dla zamawiających, odwołujących i wykonawców przystępujących do postępowań odwoławczych.
Oferujemy świadczenie pomocy prawnej w zakresie obsługi całego procesu zawierania partnerstw publiczno – prywatnych począwszy od etapu przygotowania PPP, poprzez procedurę wyboru partnera prywatnego, po wykonanie i monitoring realizacji umowy o PPP.
Opracowujemy wstępne założenia partnerstwa z prezentacją różnych wariantów współpracy kontraktowej i uwzględnieniem formy współpracy partnerów (kontrakt albo spółka celowa), wkładu partnera publicznego, w tym zaangażowania majątkowego w poszczególne formy współpracy, horyzontu czasowego współpracy z partnerem prywatnym, ryzyk prawnych oraz barier w obowiązującym ustawodawstwie i sposobów ich przezwyciężenia. Przygotowujemy i przeprowadzamy postępowanie w sprawie wyboru prywatnego.
Kancelaria opracowuje wszelkie dokumenty wymagane w świetle obowiązujących przepisów do przeprowadzenia postępowania w sprawie wyboru partnera prywatnego, w tym zwłaszcza projekt umowy o PPP oraz umów towarzyszących partnerstwu.
Nasi prawnicy dysponują wszechstronnym doświadczeniem w zakresie zamówień finansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i Funduszu Spójności. Wspieraliśmy beneficjentów przy realizacji projektów przedakcesyjnych (ISPA, Phare), a od czasu akcesji zrealizowaliśmy kilkanaście projektów inwestycyjnych na łączną wartość ponad 1,5 mld zł. Kancelaria zapewnia obsługę prawną dla wykonawców realizujących Pomoc Techniczną lub usługę Inżyniera Kontraktów dla beneficjentów funduszy europejskich, a także świadczy bezpośrednio pomoc prawną dla jednostek realizujących projekt (PIU).
Z powodzeniem wspieramy naszych Klientów w trakcie kontroli wydatkowania środków objętych dofinansowaniem przeprowadzanych zarówno przez instytucje krajowe (Instytucja Zarządzająca, Instytucja Audytowa, Prezes UZP, NIK), jak i unijne instytucje zaangażowane w realizację projektów (Europejski Trybunał Obrachunkowy). Reprezentujemy beneficjentów w postępowaniach sądowych i sądowo-administracyjnych mających na celu zapłatę dofinansowania, obronę przed zwrotem lub przed zapłatą korekt finansowych.
Kancelaria zapewnia swoim klientom kompleksowe przygotowanie formalnoprawnych elementów procesu inwestycyjnego, w tym m. in. przygotowanie stosownych umów związanych z uzyskaniem tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz reprezentację przed organami administracji w postępowaniu w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę i warunków zabudowy, czy też decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Dotychczasowe doświadczenie kancelarii obejmuje wsparcie prawne inwestycji budowlanych o łącznej wartości niemal 3,0 mld PLN. Portfolio naszych doświadczeń to m.in. największe przeprawy mostowe, roboty hydrotechniczne i inwestycje drogowe (w tym klasy G i GP), instalacje w energetyce zawodowej (kotły energetyczne, instalacje odsiarczania spalin, instalacje współspalania) i ciepłownictwie (sieci dystrybucyjne, kotły), obiekty gospodarki wodno-ściekowej (oczyszczalnie ścieków, systemy kanalizacji, w tym podciśnieniowej), czy też skomplikowane obiekty kubaturowe (w tym m.in. podziemne muzeum nagrodzone prestiżowymi nagrodami i opera w obiekcie zabytkowym).
Zdobyte doświadczenia przekładamy na konstruowanie optymalnych rozwiązań kontraktowych w umowach zawieranych w procesach inwestycyjnych, w tym w szczególności umowach generalnego wykonawstwa, umowach podwykonawczych czy też umowach zawieranych z jednostkami projektowania.
Klientom kancelarii oferujemy pomoc w prowadzeniu negocjacji warunków umów zawieranych w obrocie gospodarczym. Z uwagi na profil kancelarii odnosi się to w szczególności do umów związanych z procesem inwestycyjnym, zarówno w zakresie wsparcia inwestora (umowy o roboty budowlane, w tym także umów dot. robót dodatkowych, umowy o prace projektowe, nadzór inwestorski i zastępstwo inwestycyjne), jak i wsparcia wykonawcy (umowy w systemie wykonawstwa generalnego, umowy podwykonawcze, konsorcja wykonawcze).
Prawnicy naszej kancelarii pracują również w oparciu o warunki kontraktowe FIDIC dla robót budowlanych (tzw. „żółta” i „czerwona” książka). W oparciu o FIDIC przygotowujemy dla inwestorów publicznych kontrakty na roboty budowlane, jak również umowy z Inżynierami Kontraktu, którzy mają zarządzać w imieniu inwestorów kontraktami na roboty zawartymi w oparciu o FIDIC.
Świadczymy pomoc prawną w zakresie szeroko rozumianego prawa ochrony środowiska, w tym m. in. w postępowaniach w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w postępowaniach w sprawie pozwoleń na wytwarzanie odpadów i innych pozwoleń przewidzianych w Prawie ochrony środowiska oraz ustawie o odpadach.
Katalog usług oferowanych przez naszą kancelarię uzupełniają usługi polegające na reprezentacji przed organami administracji publicznej (rządowej i samorządowej), w tym w szczególności związane z przygotowaniem procesu inwestycyjnego. W przypadku zaistnienia takiej konieczności reprezentujemy interesy Klienta w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Kancelaria zapewnia także zastępstwo procesowe w sporach sądowych (także przed sądami polubownymi) i reprezentuje Klientów w postępowaniach mediacyjnych.